SUZUKI GSX 1300R HAYABUSA - MOTOCYKL UŻYWANY

poniedziałek, 29 październik 2012 19:06 Opublikowano w Testy

suzuki hayabusa 2002

Suzuki GSX 1300R Hayabusa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych motocykli świata. W 1998 roku Hayabusa okazała się najszybszym seryjnym motocyklem na świecie, przekroczyła barierę prędkości- 300km/h. Nie tylko zaskakiwała prędkością, ale także przyspieszeniem. Słowo "Hayabusa" po japońsku jest nazwą ptaka - sokoła wędrownego. Sokół ten potrafi rozwinąć prędkość przekraczającą 300km/h, tak samo jak GSX 1300R. Początkowo silnik generował moc maksymalną 175KM, a w 2008 roku suzuki podwyższyło ją aż do 197KM dzięki między innymi zwiększeniu pojemności o 41cm3.

 Suzuki stawiała wysoko poprzeczkę, gdyż musiała stanowić czoła konkurencyjnej Hondzie CBR 1100XX Blackbird, która generowała moc 164KM, ale Hayabusa okazała się być mocniejsza. W budowie motocykla nie wykorzystywano szczególnie nowej technologii, suzuki zastosowało stare sprawdzone rozwiązania. Jak okazało się Hayabusa jest bardzo stabilnym motocyklem, nawet przy bardzo wysokich prędkościach. Wygląd GSX 1300R jest aerodynamiczny, dlatego się pewnie prowadzi wykorzystując maksymalne prędkości. Wadami tego modelu okazał się napinacz łańcucha rozrządu oraz mechanizm włączenia sprzęgła, ale szybko to zostało poprawione i Hayabusa zyskała miano praktycznie bezawaryjnego motocykla.

Komfort i prowadzenie:

Mimo że motocykl ten wygląda na "sportowo-turystycznego", suzuki nazwało go typowo sportowym. Wydawać się może że jest dużym "ociężałym" motocyklem, który się ciężko prowadzi, ale tak właśnie nie jest, gdyż prowadzi się ją bardzo łatwo i przyjemnie. Do tego sprawdza się bardzo dobrze w turystyce, jest bardzo wygodny dla kierowcy  i pasażera a do tego posiada spory zapas mocy, dlatego wiele osób wybiera właśnie ten model do "dalekich tras".

Hamulce:

Przy takich osiągach, taki motocykl musi mieć świetne hamulce - tutaj suzuki pozytywnie nas zaskoczyło i zastosowało bardzo skuteczne hamulce.

Spalanie:

Napewno myślicie że jeśli jest to to najszybszy seryjny motocykl świata, to napewno też bardzo dużo pali. Ale tutaj muszę was zaskoczyć, bo Hayabusa przy normalnej jeździe zadowala się około 7 litrami na "setkę". Na tle konkurencyjnych motocykli jest oszczędna.

Cena:

Aktualnie ceny używanego modelu wahają się od 12 tyś zł. do 40 tyś zł. - zależnie od roku produkcji i stanu technicznego oraz wizualnego motocykla.

 

SUZUKI GSX 1300R HAYABUSA - DANE TECHNICZNE

Silnik: czterosuwowy, rzędowy, 4 cylindrowy
Rozrząd: DOHC , 4 zawory na cylinder
Pojemność skokowa: 1299cm3
Średnica tłoka x skok tłoka: 81x63mm
Stopień sprężania: 11,0:1
Moc maksymalna: 175KM przy 9800obr/min.
Maks. moment obrotowy: 134Nm przy 7000 obr/min.
Zasilanie: Wtrysk paliwa
Smarowanie: Mokra miska olejowa
Rozruch: Elektryczny
Sprzęgło: Wielotarczowe, mokre
Skrzynia biegów:
sześciobiegowa
Napęd: Łańcuch
Rama: aluminiowa
Zawieszenie przednie: Teleskopowe
Zawieszenie tylne: wahacz wleczony
Hamulce: Tarczowe (przód 2 tarcze) (tył jedna)
Zbiornik paliwa: 19 litrów
Waga: 248kg
Wysokość siedzenia: 820mm
Przyspieszenie(0-100)km/h: 2.7 sekundy
Opona przód 120/70ZR17
Opona tył: 190/50ZR17

Podobny motocykl: