Nowa Honda CBR1000RR SP I SP2 na 2017r

wtorek, 04 październik 2016 21:54 Napisane przez  Opublikowano w Nowości rynkowe

CBR1000RR SP1 01Na targach Intermot Honda zaprezentowała dwa nowe flagowe motocykle, CBR 1000RR SP i SP2. Na pierwszy rzut oka nie widzimy żadnej większej różnicy pomiędzy nimi, lecz tak naprawdę są to dwie całkiem różne konstrukcje.

 

 

Pierwszy podstawowy model nowej litrówki od Hondy nazywa się Fireblade SP. Według mnie inżynierowie Hondy poszli w dobrym kierunku, zamiast walczyć o każdy kolejny koń mechaniczny, postanowili odchudzić nowego Fireblada aż o 14 kg. Obecnie wersja SP ma ważyć 197 kg, wliczając paliwo, będzie to na pewno przekładać się na lepsze prowadzenie motocykla. W nowej Hondzie zostało zamontowane elektroniczne zawieszenie Olins S-EC, z widelcem NIX-30, oraz amortyzatorem TTX36. Siła tłumienia zawieszenia jest zmieniana w czasie rzeczywistym, dzięki temu, że motocykl zbiera informacje o zachowaniu motocykla.

CBR1000RR SP1 09

Nowy Fireblade został wyposażony w multum elektroniki. To na co posiadacz nowego Fireblada będzie zwracał uwagę to zegary. Motocykl posiada kolorowy wyświetlacz TFT. Na wyświetlaczu mogą być wyświetlane różnego rodzaju informacje, zależnie od wybranego trybu Street, Circuit lub Mechanic. W nowym Fireblade został zamontowany Rear Lift Control, system ten ma zapobiegać podnoszenia tylnego koła podczas hamowania. Motocykl w standardzie dostaje również quickshifter który jest bardzo przydatny, szczególnie na torze. Honda będzie miała również elektroniczną przepustnice. Ta zmiana pozwoliła zastosować trzy tryby jazdy.

CBR1000RR SP1 06

Tryb 1:

Pełna moc, niska kontrola trakcji, wysoka siła tłumienia zawieszenia, liniowa reakcja na ruch manetki

Tryb 2:

Kontrola mocy na 1-3 biegu, średnia kontrola trakcji, mocne hamowanie silnikiem, średnia siła tłumienia

Tryb 3:

Kontrola mocy na 1-4 biegu, ogranicza reakcje na gaz, pełna kontrola trakcji, niska siła tłumienia, mocne hamowanie silnikiem

Honda posiada również ABS który dostosowuje swoją siłę działania w zależności od kąta pochylenia motocykla w zakręcie.

CBR1000RR SP2 01

Silnikowo Honda również została poddana kilku zmianom. Przede wszystkim zmienił się topień kompresji z 12,3:1 do 13:1. Dzieki temu zyskano kolejne 11 koni mechanicznych, a silnik generuje 191,7 KM przy 12 500 obr/min, oraz 116 NM momentu obrotowego przy 11 000 obr/min.

Honda już w tym momencie zaprezentowała godnego konkurenta w klasie litrowych motocykli, ale to nie koniec. Sporym zaskoczeniem była prezentacja z pozoru podobnego motocykla Hondy, CBR 1000RR SP2. Ale jakie zmiany wprowadza SP2, w stosunku do i tak już wypasionej wersji SP?

CBR1000RR SP2 03

Tylko 500 sztuk!

Tylko tyle zostanie wyprodukowanych motocykli Hondy CBR 1000RR SP2. na pierwszy rzut oka wersja standardowa SP jak i SP2 wyglądają niemal identycznie, zmiany są raczej mechaniczne. Zmieniono średnice i kąt zaworów wlotowych oraz średnice wylotowych. Zmianie została również poddana komora spalania, oraz kształt zaworów. Świece zapłonowe zostały przedłużone. Poprawiono również chłodzenie silnika. Dodatkowy do wyboru będą dostępne również 2 zestawy:

-HONDA CBR1000RR SP2 HRC race kit:

 ma oferować aż 80 podzespołów HRC, min. ECU, tytanowy wydech, wachacz, lepsze hamulce, oraz komponenty cylindrów

- HONDA CBR1000RR SP2 sport kit

Ten pakiet ma wyciągać pełną moc z silnika dzięki wałkom rozrządu HRC, sprężynką zaworowym, pełnemu układowy wydechowemu, oraz ECU