Jak przygotować motocykl do zimy?

środa, 12 grudzień 2012 18:55 Opublikowano w Porady

przygotowanie motocykla do zimy

Jak zwykle po sezonie motocyklowym nadchodzi zima podczas ,której nasze rumaki zapadają w sen zimowy.My wtedy czekamy z niecierpliwością na kolejny sezon i powoli przygotowujemy się do niego.Ale wraz z odstawieniem swojego motocykla do garażu na "zimę" powinniśmy zadbać o niego aby w kolejnym sezonie był bezawaryjny i sprawiał tyle radości co w poprzednim. Poniżej zaprezentujemy wam kilka porad dotyczących prawidłowego przygotowania motocykla do zimowej przerwy.
 

1. Myjemy ,czyścimy motocykl


Najpierw zaczynamy od dokładnego umycia motocykla. Do mycia możemy użyć standardowo gąbki i szamponu, następnie spłukując wodą. Podczas spłukania motocykla wodą powinniśmy uważać w szczególności na elektronikę. Po myciu wycieramy motocykl na sucho.Ciężkie zabrudzenia (smar i olej.) np. na silniku lub w okolicach wachacza możemy usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Po umyciu motocykla możemy wypolerować lakier i chromy za pomocą pasty nabłyszczającej.


silnik xj 600


2. Smarowanie łańcucha, wymiana oleju , wymiana płynów hamulcowych.


Łańcuch należy wyczyścić i nasmarować ,aby jak najdłużej nam służył.

Wymianę oleju silnikowego i płynów hamulcowych możemy  wykonać wiosną, tuż przed rozpoczęciem sezonu ale jeśli mamy czas zimą , to po co robić sobie trud wiosną.


czyszczenie łańcucha


3.Tankujemy zbiornik paliwa do pełna.


Zbiornik paliwa zalewamy do pełna, aby zapobiec w nim korozji, gdyż większość zbiorników jest wykonana z metalu.

4.Opony


Jeśli posiadamy w motocyklu nóżkę centralną to stawiamy motocykl na nią. Spuszczamy powietrze z opon do około 1,5 atmosfery.

W przypadku korzystania z nóżki bocznej , nie spuszczamy powietrza z opon. Regularnie np. raz w tygodniu powinniśmy obracać kołem aby opona się nie zdeformowała.


ciśnienie w oponie

 

5.Akumulator


Jeśli garaż nie jest ogrzewany lub motocykl stoi pod chmurką , wyciągamy z niego akumulator. Jeśli garaż jest ogrzewany, nie ma potrzeby wyjmowania go. Należy pamiętać aby akumulator był systematycznie doładowywany.


ładowanie akumulatora


6. Nakrywamy motocykl


Okrycie motocykla jest ważne gdy stoi pod chmurką lub w nieogrzewanym garażu. Także można zastosować go w ogrzewanym garażu, gdyż chroni motocykl od kurzu i ewentualnej wilgoci. Do tego możemy użyć specjalnego pokrowca na motocykl , który występuje w różnych rozmiarach (Pamiętajmy jednak że przed użyciem takiego pokrowca należy dokładnie umyć motocykl, gdyż jeśli znajduje się na lakierze brud czy kurz , pokrowiec przy naciąganiu na motocykl możemy porysować lakier).


pokrowiec na motocykl