Contour Roam2 - Sportowa kamera na motocykl (TEST)

sobota, 28 wrzesień 2013 20:05 Opublikowano w Porady

contour roam2 testKamerę testowaliśmy przez okres 6 miesięcy w różnych warunkach atmosferycznych na motocyklach Yamaha Fazer 1000, Honda Hornet 600 oraz Honda CB 500. Pokonała z nami około 3 tysięcy kilometrów. W tym czasie nagrała kilkadziesiąt godzin filmów i zrobiła tysiące zdjęć. Już od pierwszego dnia testu kamery miałem tysiące pomysłów dotyczących jej zastosowania i sposobów mocowania.

 

 

Podczas testu zaskoczył nas długi czas pracy na akumulatorze bez ładowania, który wyniósł ponad 3 godziny.  Dodatkowo ucieszył nas fakt, że Roam2 jest bardzo lekka, gdyż waży zaledwie 145 gram, dlatego nie jest uciążliwa podczas noszenia jej np. na kasku. Za pomocą mocowań samoprzylepnych możemy zamontować ją na baku, błotniku, owiewce oraz kasku. Dodatkowo mamy do dyspozycji masę mocowań akcesoryjnych np. mocowanie do szyby, mocowanie do powierzchni płaskich 360 stopni, mocowanie do kierownicy. Miejsce montażu kamery zależy od naszej wyobraźni, ponieważ możemy ją umiejscowić tam, gdzie tylko zapragniemy. Kamera i mocowania były stabilne na motocyklu nawet przy prędkości rzędu 250km/h.

 

contour roam2 test


Łatwość w obsłudze:

Contour Roam2 został zaprojektowany tak, aby był prosty w obsłudze. Za pomocą jednego palca przesuwamy suwak, którym możemy włączyć i wyłączyć kamerę. O włączeniu kamery informuje nas pojedynczy sygnał dźwiękowy, natomiast o zatrzymaniu nagrywania podwójny sygnał. Wystarczy zamontować ją np. do kasku i możemy rozpocząć filmowanie.   

Wytrzymałość:

Roam2 także mieliśmy okazję sprawdzić w terenie :) Błoto i mocne wstrząsy nie są dla niej straszne. Zdarzył się nam upadek kamery z motocykla na asfalt przy prędkości około 60km/h, jednak nie wywołało to na niej żadnych uszkodzeń poza rysami. Po prostu jest to solidna konstrukcja, która wytrzymuje bez problemu nawet te najpoważniejsze upadki.

Wodoszczelność:

Kamera jest wodoszczelna pod wodą do głębokości 1 metra, natomiast z akcesoryjną obudową podwodną do 60 metrów. Spokojnie możemy używać jej podczas jazdy w deszczu.

 

contour roam2 test


Aparat/zdjęcia:

Roam2 oferuje możliwość wykonywania zdjęć. Jest to bardzo przydatna funkcja, kiedy na przykład zwiedzamy na motocyklu ciekawe miejsca. Wtedy nie musimy się martwić o pamiątki w postaci zdjęć, bo zrobi to za nas Contour. Jakość zdjęć jest imponująca, obraz jest wyraźny i szeroko-kątny.


Aparat o matrycy 5 megapikseli wykonuje zdjęcia o rozmiarze (2592x1944) w określonym interwale czasowym. Możemy ustawić tryb wykonywania zdjęć co 3, 5, 10, 30, 60 sekund. Aby przełączyć kamerę z trybu nagrywania na wykonywanie zdjęć, musimy podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB, a następnie w ustawieniach programu Contour StoryTeller przełączyć ją na tryb Continous Photos i ustawić określony interwał czasowy. Wtedy Roam2 będzie przygotowany do wykonywania zdjęć.

Zdjęcia wykonane przez Contour Roam2:

 

Nagrywanie filmów:

Kamera nagrywa filmy w trzech różnych rozdzielczościach: 720p, 960p, 1080p (FULL HD). Tryb Action HD - 720p świetnie nadaje się do odtwarzania filmów w zwolnionym tempie. Contour Roam2 szybko dopasowuje się do aktualnych zmian oświetlenia, gdyż automatycznie dobiera ekspozycję oraz balans bieli. Jakość dźwięku nagrywanego filmu jest dobra. Obiektyw szerokokątny ze 170 stopniowym polem widzenia, pozwala poprawnie ustawić obraz bez względu na to, gdzie zamontowana jest kamera. Do dyspozycji mamy prosty w obsłudze laser, którym możemy sprawdzić czy obiektyw został prawidłowo ustawiony. Karta o pojemności 4GB, wystarczy na nagranie 30 minutowego filmu w najwyższej jakości.


Tryby nagrywania video:

 • Full HD - 1080p, 1920x1080 pixeli, 30 klatek na sekundę. Najlepsza jakość obrazu, kąt widzenia 125 stopni.

 

 • Tall HD - 960p, 1280x960 pikseli, 30 klatek na sekundę. Świetnie sprawdza się tam, gdzie chcemy uzyskać "wyższy" obraz (4:3), a nie zależy nam bardzo na jego szerokości, kąt widzenia 125 stopni.

 

 • Action HD - 720p, 1280x720 pikseli, 60-30 klatek na sekundę. Ten tryb jest dla tych, którzy chcą nagrywać skoki, skomplikowane ewolucje i odtwarzać je w zwolnionym tempie. Kąt widzenia 170 stopni.

 

Filmy nakręcone kamerą Contour Roam2, zamontowaną w różnych miejscach na motocyklu.

 

 

 

 

Do testu używaliśmy takich mocowań jak:

 

 • Mocowanie do powierzchni płaskich 360 stopni - uniwersalne mocowanie o wielu zastosowaniach. Pozwala na obrót o 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Świetnie sprawdzało się na zbiorniku paliwa motocykla, w pozycji ustawionej do kokpitu liczników.

 

 • Mocowanie profilowane - używaliśmy na owiewce motocykla. Montujemy je za pomocą taśmy samoprzylepnej. Dzięki temu mocowaniu umieszczamy kamerę milimetry od powierzchni, dlatego efekt nagranego filmu jest jeszcze lepszy.

 

 • Mocowanie do szyby - Silna przyssawka wraz z wielosegmentowym ramieniem umożliwia zamocowanie kamery do płaskich i gładkich powierzchni. Mocowanie można użyć w wielu miejscach i podłączać nieograniczoną ilość razy. My używaliśmy jej na szybce, owiewkach oraz wachaczu. Mocowanie było stabilne przy jeździe na tylnim kole nawet z prędkością 180km/h. Silne uderzenia podczas opadania przedniego koła nie robiły na nim żadnego wrażenia. Te mocowanie najbardziej przypadło nam do gustu. Jest najbardziej wszechstronne.

 

 • Mocowanie do powierzchni płaskich obrotowe - uniwersalne, obrotowe mocowanie na taśmę samoprzylepną. Wystarczy wsunąć kamerę w szyny mocowania i obrócić do żądanej pozycji. Następnie wystarczy wcisnąć przycisk blokujący i możemy rozpocząć nagrywanie.

 

Podsumowanie:

Contour Roam2 to niezwykle łatwa w obsłudze kamera sportowa. Jakość filmów i zdjęć jest imponująca. Za niewielkie w stosunku do jakości pieniądze, możemy nabyć urządzenie idealnie sprawdzające się podczas jazdy motocyklem. Jeśli szukasz solidnej kamery do motocykla, która będzie w zasadzie gotowa do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, to Roam2 na pewno jest dla Ciebie.

Cena: 949zł, kamera występuje w różnych wersjach kolorystycznych.


Plusy:

 • + solidna konstrukcja
 • + Jakość filmów i zdjęć
 • + obrotowy obiektyw z laserem
 • + opływowy kształt
 • + automatyczna ekspozycja i balans bieli
 • + niska masa urządzenia
 • + duża ilość dostępnych mocowań akcesoryjnych

Minusy:

 • - Aby zmienić ustawienia kamery, musimy podłączyć ją do komputera

 

contour roam2 test

 

Parametry techniczne:

Obraz:
Matryca 5 megapixeli
Kodek H.264
pliki .mp4

Dźwięk:
Wbudwany mikrofon
AAC Audio Compression

Optyka:
Obiektyw szerokokątny, 6 elementów z szkła optycznego
170o 960p, 720p, zdjęcia
125o 1080p
Obiektyw można obracać od -900 do 1800

Pamięć:
Karty MicroSD 4 gb w zestawie
Pojemność do 32GB
Średnie czasy nagrywania:
HD>>30min/GB

Oprogramowanie:
StoryTeller kompatybilny z:
Mac (10.5 10.6)
Windows (XP, Vista, 7)
Filmy przegrywane przez port USB 2.0

Baterie i zasilanie:
Wbudowany akumulator Li-Io
Czas nagrywania ok 3,5 godzin
Ładowanie przez port USB bezpośrednio w kamerze

Obudowa:
Odporna na warunki atmosferyczne obudowa aluminiowa
Wodoszczelna do głębokości 1m
System mocowań TRailTM

W zestawie:
Kamera ContourROAM
kabel USB
karta SD 4 GB
mocowanie obrotowe z zapasowym klejem
mocowanie profilowane
instrukcja


Kamerę do testu dostarczył: Dystrybutor kamer Contour w Polsce, www.contour-polska.pl