Metzeler Racetec K1 - Test opon na torze

czwartek, 10 październik 2013 17:37 Opublikowano w Eksploatacja

metzeler racetec k1 testOpona: Metzeler Racetec K1 (miękka mieszanka) po jednaj sesji kwalifikacyjnej i wyścigu na Torze Poznań w klasie Rookie 600. Temperatura powietrza: około 20 stopni C, wietrznie. Temperatura nawierzchni: nieznana, prawdopodobnie nie wiele wyższa od temperatury powietrza. Ciśnienie na gorąco: przód 2,2 bar, tył 1,8 bar.

 

Motocykl: Yamaha R6, rocznik 2007.

Amortyzator: fabryczny z fabryczną sprężyną (9,8 kg/mm – idealna dla wagi jeźdźca 87 kg) , prawidłowo ustawione ugięcia – z tyłu ugięcie z jeźdźcem na pokładzie około 27 mm, tłumienie dobicia wykręcone o około 3 kliki w stosunku do serii.

Zawodnik: uzyskiwał czasy w okolicach 1:45. Styl jazdy z agresywnym i wczesnym powrotem na gaz. Odczuwał uślizgi tyłu od połowy wyścigu. Zawieszenie odbierał jako miękkie, tył siadał.

Zalecenia: temperatura powietrza w jakiej zaszło to zużycie opony wskazuje, że temperatura toru również była niska, tak naprawdę to jest najważniejszy parametr jaki należy mierzyć.

 

metzeler racetec k1 test

 

 

Zaistniała temperatura jest graniczną wartością dla prawidłowego działania opon K1, dlatego zawodnik powinien używać mieszanki K2 gdy temperatura toru nie przekracza około 20 stopni Celsjusza. Ustawić ciśnienie 1,8 bar tył i 1,9-2,0 przód po kocach (zweryfikować jeszcze bezpośrednio po zjeździe z toru). Niższe ciśnienie wygeneruje więcej ciepła w oponie.

Sztuczką by zmusić oponę do wygenerowania większej ilości ciepła w przypadku niskiej temperatury toru jest USZTYWNIENIE zawieszenia przy użyciu sprężyn i tłumienia dobicia. To w połączeniu z niższym ciśnieniem zmusi oponę do cięższej pracy.

W R6, zewnętrzny regulator tłumienia dobicia dla wysokich prędkościach kompresji ma dramatyczny wpływ na pracę amortyzatora. Jeśli jest ustawiony w pozycji standardowej lub zbytnio wykręcony, amortyzator będzie zapadał się podczas przyspieszania - przeleci przez swój skok zbyt łatwo a tył siądzie do szybszego rejonu mechanizmu dźwigniowego (w dolnych partiach skoku zawieszenia, amortyzator jest ściskany szybciej niż w górnych), co sprzyja niszczeniu opony. Spróbować ustawić go początkowo na 3/4 obrotu od pozycji w pełni wkręconej, następnie pół obrotu i tak dalej. Dobicie przy niskich prędkościach kompresji ustawić na 7-12 klików od pozycji w pełni wkręconej. NIE UŻYWAĆ zbyt dużej ilości tłumienia odbicia gdyż to też przyczynia się do niszczenia opony. Ustawić odbicie tak luźno jak to tylko możliwe bez wprowadzania niestabilności i zbyt dużego przerzucania ciężaru na przód.

Dziękuję zawodnikowi Maciejowi Sikorze („Sikor”) za udostępnienie zdjęć oraz Panu Robertowi Taylorowi z Kiwi Suspension Solutions za konsultację.

 

Autor:

Tomasz Migacz

sportjazda.pl