Suzuki na podium Bol d’Or

czwartek, 19 kwiecień 2012 19:41 Opublikowano w MotoGP

vincent phillipe

W zakończonym  76. wyścigu Bol d’Or Zespół Suzuki Endurance Racing Team zajął drugie miejsce na podium ze stratą mniejszą niż jedno okrążenie do lidera wyścigu. Po tak imponującym wyczynie zespół SERT jest na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata i zgromadził najwięcej punktów wśród zespołów, które będą startować we wszystkich wyścigach.Tegoroczny, dwudziestoczterogodzinny wyścig Bol d’Or był bardzo emocjonujący, szczególnie dla zespołu Suzuki Endurance Racing Team. W składzie broniącego mistrzowskiego tytułu zespołu Suzuki znaleźli się: Vincent Philippe, Anthony Delhalle i Fabien Foret.

 

 

Nowe Suzuki GSX-R 1000 okazało się bezkonkurencyjne w trakcie kwalifikacji było głównym faworytem do zwycięstwa w tym wyścigu.

Tuż po starcie o godzinie 15:00, któremu towarzyszyły opady deszczu, Suzuki z numerem 1 kierowane przez Vincenta Philippe - siedmiokrotnego zwycięzcę tego wyścigu, wyszło na wyraźne prowadzenie i z każdym okrążeniem oddalało się od rywali. Spokojne prowadzenie trwało aż do godziny 18:45, kiedy na suchy już tor nagle spadł deszcz, powodując kilka upadków. Jedną z ofiar deszczu był Philippe, który dodatkowo doznał złamania obojczyka. Mimo kontuzji Francuz zdołał podnieść motocykl i doprowadzić go do garażu, gdzie mechanicy w niewiele ponad 7 minut naprawili zniszczenia. Niestety kontuzja lidera zespołu oznaczała, że jedenastokrotni Mistrzowie Świata do końca wyścigu musieli wykorzystywać tylko dwóch zawodników.

W ciągle zmieniających się warunkach atmosferycznych i przenikliwym zimnie Dominique Meliand - manager SERT, doskonale rozkładał siły Anthony’ego Delhalle i Fabiana Foret oraz planował kolejne postoje w boksie. Genialna taktyka spowodowała, że zespół Suzuki nie tylko odrobił straty do rywali, ale wyszedł też w pewnym momencie na prowadzenie. Do samego końca trwała zacięta walka z zespołem Kawasaki, którą ostatecznie wygrał zespół „zielonych” z przewagą mniejszą niż jedno okrążenie.

Teraz zespół SERT jest na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata i już przygotowuje się do kolejnego, w pełni nocnego, ośmiogodzinnego wyścigu w Katarze, który jest zaplanowany na 9 czerwca.

Dominique Meliand, manager Suzuki Endurance Racing Team:
- Niestety nie wygraliśmy, a stajemy na starcie właśnie po to, żeby zwyciężać. Ale ten wyścig był niesamowity. W przeszłości w Bol d’Or startowało tylko dwóch zawodników, motocykle były wolniejsze, nie było takiej presji na zawodnika i jechało się według ustalonego planu wyścigu. Teraz nie ma żadnego planu, mamy 24-godzinne „wyścigi” i wykorzystujemy zawodnika do maksimum. Dlatego potrzeba ich trzech. Dwudziestogodzinny wyścig tylko we dwóch to naprawdę wielki wyczyn. Chłopcy nie wygrali, ale mogą mieć wielką satysfakcję z pracy, którą wykonali tak wielkim wysiłkiem. Na początku sezonu wsadziliśmy do „kieszeni” dużo punktów i jest to dobry początek walki o kolejną koronę.

WYNIKI 76. Bol d’Or:


1. SRC Kawasaki 781 okrążeń
2. Suzuki Endurance Racing Team +1min 41.359sek
3. Monster YART Yamaha + 5 okrążeń
4. Yamaha GMT94 +55.264sek
5. Yamalube Folch Yamaha + 16 okrążeń
6. 3D Endurance Kawasaki + 31 okrążeń (1 miejsce Superstock)
7. Penz13 BMW + 32 okrążenia (2 miejsce Superstock)
8. Starteam 67 Suzuki + 33 okrążenia (3 miejsce Superstock)
9. Honda TT Legends + 34 okrążeń
10. DG Sport Yamaha + 40 okrążeń (4 miejsce Superstock)


O ENDURANCE:
Swoje początki wyścigi wytrzymałościowe miały w 1922 roku, kiedy to Eugene Mauve zorganizował pierwszy wyścig Bol d’Or. W latach sześćdziesiątych rozgrywano mistrzostwa pod nazwą FIM Endurance Cup. W roku 1976 EC zmienił się w European Championship, a potem w 1980 w World Endurance Championship (Mistrzostwa Świata Endurance) i pod tą nazwą seria ta funkcjonuje do dziś. Dzięki swojemu unikalnemu formatowi kilka wyścigów z kalendarza tej kategorii stało się wręcz legendarnymi np.: 24h Le Mans, 24h de Liege (tor Spa-Francorchamps), 8h Suzuka i Bol d'Or (rozgrywane obecnie na torze Magny-Cours).

Dziś wyścigi wchodzące w skład mistrzostw Świata mają format ośmio- (Doha, Suzuka, Oschersleben) i dwudziestoczterogodzinny (Le Mans i Bol d’Or). Zespoły rywalizują w klasach EWC o Mistrzostwo Świata, Superstock o Puchar Świata oraz Open bez klasyfikacji generalnej.

Pierwszy tytuł mistrzowski dla Suzuki Endurance wywalczyli Richard Hubin i Herve Moineau w 1983 roku. Obecnie można powiedzieć, że fabryka Suzuki zdominowała tę serię - zawodnicy ścigający się na motocyklach tej marki sięgali po tytuły mistrzowskie aż pięciokrotnie w latach 2005-2011 i jedenastokrotnie w całej historii. W sezonie 2011 dokonał tego zespół Suzuki Endurance Racing Team (SERT) na motocyklu Suzuki GSX-R 1000. W roku 2012 SERT reprezentują Vincent Philippe, Anthony Delhalle i Fabien Foret.

 

fabien foret

 

boldor podium