Suzuki ponownie liderem Mistrzostw Świata Endurance!

środa, 28 wrzesień 2011 18:07 Opublikowano w MotoGP

suzuki endurance

Suzuki Endurance Racing Team odzyskał prowadzenie w Mistrzostwach Świata Endurance. Zespół wywalczył drugą pozycję w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji i został liderem w klasyfikacji generalnej.W niezwykle emocjonującym wyścigu, którego wiele zespołów nie ukończyło, team SERT (Suzuki Endurance Racing Team) w składzie: Anthony Delhalle, Daisaku Sakai i Baptiste Guittet przejechał bezbłędnie i wywalczył drugie miejsce.

Zawodnicy na motocyklu Suzuki GSX-R 1000 po raz kolejny udowodnili, że ambicji i woli walki im nie brakuje. Uzyskany przez nich wynik pozwolił dziesięciokrotnym Mistrzom Świata i obrońcom tytułu wyjść na prowadzenie w klasyfikacji generalnej WEC.

Na torze Le Mans w czołowej dziesiątce wyścigu znalazły się aż trzy teamy ścigające się na motocyklach Suzuki GSX-R 1000, a wśród nich zespół Motors Events Bodyguard AMT, który zwyciężył w klasie Superstock. Do zakończenia mistrzostw pozostała już tylko jedna eliminacja, która rozegrana zostanie dwunastego listopada na torze w Katarze.

O ENDURANCE:
Endurance to rozgrywane na zamkniętych torach, długodystansowe wyścigi motocyklowe. Pierwsze taki puchar rozegrano w latach sześćdziesiątych pod nazwą FIM Endurance Cup. W roku 1976 EC zmienił się w European Championship, a potem w 1980 w World Endurance Championships (Mistrzostrwa Świata Endurance) i pod tą nazwą seria ta funkcjonuje do dziś. Dzięki swojemu unikalnemu formatowi kilka wyścigów z kalendarza tej kategorii stało się wręcz legendarnymi np.: 24 Hours of Le Mans, 24 Hours of Liège (tor Spa-Francorchamps), 8 Hours Of Suzuka i Bol d'Or 24 Hours (rozgrywane na torach Paul Ricard i Magny-Cours).

Obecnie zespoły w poszczególnych rundach ścigają się od sześciu do dwudziestu czterech godzin w klasach EWC i Superstock.

Pierwszy tytuł mistrzowski dla Suzuki w tej kategorii wywalczyli Richard Hubin i Hervé Moineau w 1983 roku. Obecnie można powiedzieć, że fabryka Suzuki zdominowała te serię - zawodnicy ścigający się na motocyklach tej marki sięgali po tytuły mistrzowskie aż czterokrotnie w latach 2005-2010. W sezonie 2010 dokonał tego zespół Suzuki Endurance Racing Team (SERT) na motocyklu Suzuki GSX-R 1000.