Desalle i Suzuki dominują w GP Portugalii!

czwartek, 23 czerwiec 2011 10:14 Opublikowano w MotoCross

Zawody Motocross

Clement Desalle zdominował zawody szóstej rundy Motocrossowych Mistrzostw Świata, które rozegrane zostały na Portugalskim torze Agueda. Startujący z pole position zawodnik zespołu Rockstar Energy Suzuki World MX1 wygrał oba wyścigi główne i został po raz trzeci w tym sezonie zwycięzcą całej rundy. W klasyfikacji generalnej mistrzostw zajmuje pozycję lidera. Na bardzo trudnym torze Agueda belgijski zawodnik i jego motocykl Suzuki RM-Z 450 nie dali najmniejszych szans rywalom.

Desalle, który podczas Grand Prix Portugalii wywalczył trzecie pole w tym sezonie, pewnie kontrolował oba wyścigi pokonując broniącego tytułu Mistrza Świata, Antonio Cairoli (KTM).

Wygrywając oba biegi ścigający się na Suzuki Desalle osiągnął w tym sezonie niesamowitą, pięćdziesięcioprocentową skuteczność. Na dwanaście rozegranych do tej pory wyścigów aż sześć wygrał zawodnik zespołu Rockstar Energy Suzuki World! Dzięki kolejnej, trzeciej już w tym roku wygranej Clement Desalle powiększył swoją przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej WMX1 Cairolim z sześciu do dwunastu punktów.

W kolejny weekend, dziewiętnastego czerwca odbędzie się Grand Prix Hiszpanii na torze La Baneza, które zakończy ciąg trzech GP rozgrywanych tydzień po tygodniu.

Clement Desalle:

„Wspaniale jest tak wygrywać. Nie jestem jednak do końca zadowolony, bo pomimo tryumfu nie wystrzegłem się pewnych błędów. Tony doganiał mnie w obu biegach. Dzięki opanowaniu udało mi się dowieźć cenny komplet punktów do mety. Zależało mi przede wszystkim na uniknięciu wywrotki. Dobrze jest uczyć się prowadzenia w wyścigu i jazdy pod presją. Nawet, kiedy byłem na trzeciej pozycji, spokojnie czekałem na dogodne okazje do wyprzedzania, nie ryzykowałem. Tor był dziś bardzo trudny i kamienisty. Udało mi się wygrać i powiększyć przewagę w klasyfikacji generalnej.”

O WMX:

WMX oznacza World Motocross Championship. Zawody mają rangę Mistrzostw Świata i rozgrywane są w wielu krajach Europy na torach odkrytych. World Motocross ma dwie kategorie: MX1, w której ścigają się motocykle czterosuwowe o pojemności do 450’cc oraz MX2 gdzie czterosuwy mają pojemność do 250’cc.
W 1952 roku FIM stworzyło Międzynarodowe Mistrzostwa Europy w klasie 500’cc motocross, które w 1957 roku uzyskały status Motocrossowych Mistrzostw Świata - WMX. W dniu wyścigów w każdej kategorii rozgrywane są dwa biegi główne. Japońskie korporacje motocyklowe zainteresowały się tymi mistrzostwami pod koniec lat sześćdziesiątych. Fabryka Suzuki była pierwszą japońską firmą, która zdobyła tytuł mistrzowski w 1970 roku. Zawodnikiem, który tego dokonał był Joel Robert ścigający się w klasie Motocross 250’cc.
W sezonie 2010 Suzuki wywalczyło dwa tytuły Wice-Mistrza Świata w klasach: MX1 – Clement Desalle i MX2 – Ken Roczen. Wyniki te uzyskane zostały na motocyklach RM-Z 450WS i RM-Z 250.