Garmin Virb 30 – Test Sportowej Kamerki

sobota, 17 czerwiec 2017 13:56 Opublikowano w Testy

Garmin Virb 30 – Test Sportowej Kamerki

garmin

Marka Garmin pewnie dla większości z Was kojarzy się jedynie z nawigacjami i słusznie, ale od jakiegoś czasu Garmin stara się to zmienić, wchodząc między innymi na rynek małych kamerek sportowych. Według specyfikacji technicznej parametry kamerki Garmin Virb 30 są naprawdę bardzo dobre, lecz czy jest w stanie konkurować z takim gigantem jak GoPro?

Specyfikacja Techniczna Garmin Virb 30

garmin-4

garmin-6

Wymiary:

Wymiary urządzenia (szer. × wys. × gł.): 57,5 × 45,9 × 31,3 mm; 79,0 × 75,5 × 39,9 mm, z wodoszczelną obudową

Rozmiar ekranu: przekątna 44,5 mm

Masa urządzenia: 87,9 g z baterią; 65,2 g bez baterii

Wodoszczelność: tak, do 40 m w wodoszczelnej obudowie dołączonej do zestawu

Pamięć (wymaga karty microSD Class-10/UHS-1): karta microSD do 128 GB (do nabycia osobno — sprawdzić zgodność na stronie Garmin.com/VIRBcards)

Bateria: akumulator litowo-jonowy (1250 mAh)

Czas pracy baterii: do 2 godzin i 15 minut przy 1080p / 30 kl./s, do 1 godziny i 15 minut przy 4K / 30 kl./s

Wideo:

Jakość: 4K / 30 kl./s; 2,7K / 60 kl./s; 1080p / 120 kl./s; 720p / 240 kl./s i 480p / 300 kl./s

Bardzo czuły mikrofon: tak, doskonałe działanie nawet w wodoszczelnej obudowie

Stabilizacja obrazu: 3-osiowa (1440p/60fps | 2.7K/30fps)

Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo

Maksymalna szybkość kompresji: 60 Mb/s

Szerokokątny widok (niezwykle szerokie pole widzenia): tak

Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne

Automatyczne tworzenie filmu: tak, za pomocą aplikacji komputerowej

Zdjęcia:

Rozdzielczość: 12 MP, 8 MP

Tryb seryjny: do 60 kl./s

Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo

Zdjęcia nocne: tak

Łączność:

Czujniki zewnętrzne: ANT+, Bluetooth, Wi-Fi

Dźwięk przez Bluetooth: tak

Aplikacja mobilna (sterowanie, edycja, udostępnianie): tak

Przesyłanie na żywo do YouTube w jakości HD (z aplikacją): tak

Dodatkowe funkcję:

Sterowanie jednym dotknięciem: tak

Zdalne sterowanie: urządzenia Garmin, aplikacja mobilna

Synchronizacja wielu kamer: automatyczna

Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne

Sterowanie głosowe: tak

Kolorowy ekran dotykowy: tak

Wizjer (umożliwia oglądanie rejestrowanego materiału): tak

Odtwarzanie (umożliwia oglądanie nagranego materiału: tak, z dźwiękiem

G-Metrix:

Bardzo czuły odbiornik GPS: 10 Hz

Akcelerometr: tak

Żyroskop: tak

Wysokościomierz: tak

Kompas: tak

garmin

Jak to wygląda z zewnątrz?

W zestawie oprócz papierologi dostajemy również wodoszczelną obudowę, trochę uchwytów, śrub i mocowań. Warto zaznaczyć, że wszystkie mocowania są kompatybilne z popularnymi od Gopro.

Gdy pierwszy raz bierzemy kamerkę w nasze ręce, czujemy od razu, że nie jest to jakaś tania marketówka. Kamerka jest naprawę solidnie wykonana i przede wszystkim bardzo mała ( 57,5 × 45,9 × 31,3 mm) oraz lekka (87,9 g z baterią). Według mnie dużym plusem jest też to że producent zamontował w kamerce kolorowy wyświetlacz dotykowy, o przekątnej 44,5mm. Dzięki niemu bez problemu odnajdziemy się w menu kamerki, wyświetlacz przyda się też na pewno podczas wyjazdów, gdy nie zawsze mamy możliwość podglądu naszych nagrań na komputerze, czy smartphonie. Co ważne dotykowy wyświetlacz w kamerce bez problemu możemy obsługiwać również gdy kamerka jest w wodoszczelnej obudowie.

1

U góry kamerki znajdziemy 2 przyciski funkcyjne służące do włączania/wyłączania kamerki oraz do sterowania oraz łączności Wi-fi. Zamontowano również duży pstryczek/spust, służący do zmiany trybu pracy(zdjęcia/video) oraz do rozpoczynania i kończenia nagrań. Na początku nie byłem przekonany do tego typu rozwiązania, lecz po krótkim czasie bardzo je polubiłem. By zacząć nagrywać film wystarczy przekręcić pstryczek do przodu, a kamerka po chwili sama się włączy i zacznie nagrywać. Jest to wygodne przede wszystkim wtedy gdy nie mamy czasu zwracać uwagi czy kamerka na pewno zaczęła nagrywać, np. podczas jazdy motocyklem. Samo pokrętło chodzi dość ciężko, nie można zaliczyć tego do plusów, ani do minusów, mi osobiście bardzo to odpowiada.

Z lewej strony mamy porty

-mini Usb

-mini Hdmi

I to w zasadzie tyle

Po prawej stronie umiejscowiony jest mały przełącznik umożliwiający otwarcie klapki na spodzie urządzenia, dzięki temu mamy dostęp do baterii i portu na kartę mini sd.

Do dzieła !

Parametry kamerki na papierze wyglądają naprawdę świetnie ale jak jest w rzeczywistości?

Garmin Virb 30 nagrywa obraz 4K/30 kl./s (ponadto do dyspozycji użytkowników są, takie rozdzielczości jak: 2,7K / 60 kl./s; 1080p / 120 kl./s; 720p / 240 kl./s i 480p / 300 kl./s), my testowaliśmy głównie w 1080p/60kl.  Jakość filmów w formacie Wide jest naprawdę bardzo dobra. Kolory są świetnie odwzorowane, obraz jest ostry, nawet w obudowie. Kamerka posiada 3-osiowy stabilizator obrazu, który działa świetnie. Testowaliśmy kamerkę zamontowaną na kasku i obraz był bardzo płynny. Kamerka posiada także funkcję głosowego sterowania, dzięki niej możemy obsługiwać ważniejsze funkcję urządzenia, bez jego dotykania np. „start recording” – rozpoczęcie nagrywania, „take a picture” – zrobienie zdjęcia i „remember that” – zapamiętanie ciekawego momentu. Bateria w urządzeniu trzyma około 2h  nagrywania video, nie jest źle, ale zawsze mogło być lepiej, z pewnością przyda się dodatkowa bateria w zapasie na jakieś dłuższe wyjazdy. Jakość dźwięków nagranych Garminem Virb 30 jest świetna, dźwięk jest bardzo czysty i wyraźny, mikrofon na pewno zasługuje na duży plus. Kamerka została wyposażona w moduł Wi-fi i bluetooth, dzieki temu bez problemu możemy sterować kamerką za pomocą telefonu komórkowego. Kamerka posiada także multum sensorów takich jak akcelerometr, wysokościomierz, barometr, żyroskop, gps. Kamerkę możemy również obsługiwać dzieki aplikacji na telefon.

2

Podsumowanie

Szczerze mówiąc biorąc pierwszy raz w dłoń kamerkę Garmin Virb 30 miałem dość duże oczekiwania w stosunku don niej, na szczęście Garmin im sprostał. Kamerka jest bardzo solidnie wykonana, jej parametry techniczne są świetne i jest to bardzo dobra alternatywa dla popularnych już kamerek od GoPro.