Nowe modele Suzuki 2013 : RM-Z 250 i RM-Z 450

poniedziałek, 08 październik 2012 18:34 Opublikowano w Wiadomości

rm-z 250 2012

Suzuki Motor Corporation wprowadziło do swojej sieci dystrybucyjnej najbardziej zaawansowane technicznie wyczynowe motocykle crossowe z wtryskiem paliwa - modele RM-Z450 i RM-Z250. Nowe modele Suzuki RM-Z 2013 wywodzą się bezpośrednio z motocykli wykorzystywanych przez zawodników z zespołu Suzuki, które zdominowały klasę i zajmują czołowe miejsca lub wygrywają mistrzostwa na całym świecie. Na kolejny rok Suzuki podniosło stawkę wprowadzając do produkcji motocykl stworzony na torze wyścigowym .

 

 

 

Modele rodziny RM-Z 2013 powstały w rezultacie realizowania przez japońską firmę programu rozwojowego, opartego na zaangażowaniu i bliskiej współpracy z fabrycznymi zespołami sportowymi, do których należą:

  • Rockstar Energy Suzuki World MX1 z Clementem Desalle – liderem pucharu FIM World MX1,
  • Rockstar Energy Suzuki Europe MX2,
  • Rockstar Energy AMA 250cc America
  • wspierany przez firmę Yoshimura zespół z Brettem Metcalfem - wielokrotnym mistrzem AMA Supercross and Motocross Champion, a także Rickym Carmichaelem oraz Jamesem Stewartem.

Nowe modele Suzuki RM-Z 2013 wywodzą się bezpośrednio z motocykli wykorzystywanych przez zawodników z zespołu Suzuki, które zdominowały klasę i zajmują czołowe miejsca lub wygrywają mistrzostwa na całym świecie. Na kolejny rok Suzuki podniosło stawkę wprowadzając do produkcji motocykl stworzony na torze wyścigowym - ze zmodyfikowanym silnikiem, skrzynią biegów, elektronicznym układem sterowania i unowocześnionym zawieszeniem.


Modyfikacje silnika:
Zarówno w modelu RM-Z450 jak i RM-Z250 zastosowano lżejsze tłoki o zmienionym kształcie, do zaprojektowania których wykorzystano metodę elementów skończonych (MES), co pozwoliło zmniejszyć ich masę zachowując odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Korbowód ma zmieniony kształt i krótszy sworzeń z powłoką DLC. Poprawiono także reakcję silnika na zmianę położenia przepustnicy oraz moc w zakresie od niskich do średnich prędkości obrotowych.

Nowy moduł elektroniczny sterujący pracą silnika (ECM) ma większą moc obliczeniową. W obu modelach zastosowano układ zapłonowy o większej mocy w celu poprawienia sprawności procesu spalania i osiągów silnika. Oba motocykle mają możliwość podłączenia do modułu ECU nowego typu wskaźnika FI, sygnalizującego nadejście terminu kolejnego przeglądu okresowego za pomocą specjalnej kontrolki.

W RM-Z250 zamontowano całkowicie nową, 5-przełożeniową skrzynię biegów, natomiast w modelu RM-Z450 wprowadzono zmiany polegające na innym ukształtowaniu wałka zmiany biegów, sprężyny ogranicznika i wałka wyjściowego, co zapewnia pewniejszą zmianę biegów.


Modyfikacje podwozia:
Główna zmiana w przypadku obu modeli polega na zastosowaniu widelca typu SFF (Showa Separate Function Forks) o większej średnicy goleni (48 mm). W lewej goleni widelca znajduje się układ tłumiący, a w prawej - sprężyna. Takie rozwiązanie zmniejsza masę, zmniejsza tarcie, poprawia tłumienie i zapewnia lepszą kontrolę nad motocyklem. Regulacja napięcia wstępnego sprężyny jest łatwa i ma szeroki zakres.

Konstrukcja ramy i stelaża siedziska również zostały udoskonalone w obu modelach. Poza tym zwiększona została także sztywność, która zapewnia lepszą przyczepność i wyczucie motocykla. Aby ułatwić obsługę techniczną, przeprojektowane końcówki rur wydechowych mają elementy wewnętrzne mocowane za pomocą śrub, a nie jak w poprzednich modelach za pomocą nitów.

Podsumowując, RM-Z 2013 został przeprojektowany i zapewnia wyższą moc w większym zakresie prędkości obrotowych silnika, większą trwałość mimo mniejszej masy, łatwiejszą obsługę oraz lepsze właściwości jezdne, które mogą być zmienione przez użytkownika.

 

rm-z 250 2013

 

suzuki rm-z 450 2013

źródło: suzuki-moto.pl